Kolonoskopia

Co to jest kolposkopia?

Jest to badanie, które  polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części kanału szyjki oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego – kolposkopu, który wielokrotnie powiększa obraz pozwalając na dokładną ocenę oglądanych powierzchni.  Metoda ta jest stosowana w przypadku uzyskania nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego w celu potwierdzenia lub wykluczenia stanu przednowotworowego lub raka szyjki macicy. Dokładność diagnostyczna kolposkopii dla raka szyjki macicy oceniana jest na 79–97%, a badania cytologicznego – w granicach 77-98%, podczas gdy dokładność diagnostyczną obu metod stosowanych łącznie ocenia się na 90-100%.  W przypadku nieprawidłowego obrazu jednoczasowo można pobrać w znieczuleniu miejscowym wycinki celowane, które są następnie badane histopatologiczne co pozwala na postawienie ostatecznego rozpoznania.

Jak wygląda badanie?

Po założeniu do pochwy wziernika szyjka macicy, jej kanał, pochwa i srom są oglądane za pomocą kolposkopu. Badanie jest całkowicie bezbolesne. Dyskomfort związany z nim polega jedynie na pozostawaniu przez pewien czas w pochwie wziernika.

Jak się przygotować do badania?

Podobnie jak do badania cytologicznego. Przed wizytą należy ustalić datę ostatniej miesiączki. 3-4 dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych, irygacji (płukania) pochwy, powstrzymać się od stosunków seksualnych oraz nie poddawać się badaniu ginekologicznemu.