Cytologia

Czym jest cytologia?

Jest to metoda diagnostyczna wykonywana w ramach profilaktycznych badań przesiewowych. Służy wykrywaniu stanów przednowotworowych i wczesnych postaci raka szyjki macicy. Wykonywana jest przed badaniem ginekologicznym i polega na wprowadzeniu do pochwy wziernika a następnie pobraniu rozmazu z szyjki macicy specjalną szczoteczką. Badanie u ponad 90% kobiet  jest bezbolesne, niektóre pacjentki mogą odczuwać je jako niewielkiego stopnia dyskomfort.

cytologia.png

 

Kiedy i jak często wykonywać cytologię?

Badaniu powinny poddawać się wszystkie kobiety bez względu na wiek. Pierwsze badanie należy wykonać kilka miesięcy po rozpoczęciu współżycia lub w wieku 23 lat niezależnie od podjęcia aktywności seksualnej. Badanie najlepiej wykonać w pierwszej połowie cyklu, 2-3 dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. W przypadku otrzymania prawidłowego wyniku cytologicznego raportowanego w systemie Bethesda, co oznacza brak podejrzenia istnienia śródnabłonkowej neoplazji oraz raka jak również innych zmian nienowotworowych, jak na przykład zapalenie, badanie należy powtórzyć po 3 latach. W przypadku stwierdzenia innych niż nowotworowe zmian bezpieczniej jest zgłosić się na kolejne badanie za rok. Jeżeli wynik wskazuje na możliwość istnienia zmian przednowotworowych stosuje się pogłębione metody diagnostyczne, takie jak kolposkopię, seryjne wykonywanie cytologii, biopsję(pobranie wycinków z szyjki) wraz z badaniem histopatologicznym lub testy w kierunku obecności wirusa brodawczaka (HPV).

Jak przygotować się do badania?

Przed wizytą należy ustalić datę ostatniej miesiączki. 3-4 dni przed planowaną wizytą nie należy stosować leków dopochwowych, jak również irygacji (płukania) pochwy. Co najmniej dobę przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków seksualnych.

 

Zastosowanie tej prostej i bezbolesnej metody umożliwia wczesne uzyskanie ostatecznego rozpoznania i wdrożenie skutecznego leczenia, które w przypadku raka szyjki macicy pozwala w wielu przypadkach  na całkowite wyleczenie choroby nowotworowej.